تکه هایی از یک کل منسجم

پیش نوشت: در تعطیلات نوروز فرصتی دست داد تا درکنار خواندن رمان “خوشه های خشم” که مدتها در لیست انتظار برای خوانده شدن بود ، سری هم به کتاب “تکه هایی از یک کل منسجم ” به نویسندگی پونه مقیمی بزنم.وقتی شروع به خواندن کردم برای چند روز خواندن داستان شیرین “اشتاین بک” را کنار گذاشتم تا روی این کتاب متمرکز شوم.پیشنهاد میکنم اگر در مورد روابط عاطفی تان هر نوع ابهامی تا به حال آزارتان داده (که بدون شک همه ی ما طعم این آزارها را چشیده ایم) یا اگر به دنبال درک بهتر روابط خودتان و رسیدن به نوعی خودآگاهی جانانه در ارتباط با دیگران هستید فرصت خواندن این کتاب را از دست ندهید.

پایان انتظار من

سالها بود که منتظر خواندن چنین کتابی بودم: منتظر دریافت پیام های نغز و حکیمانه در مورد رابطه ها ،رابطه های عاطفی که به تو کمک می کنند به خودت نزدیک تر شوی و دنیای درونی و آسیب پذیری های ناشناخته و توانایی های کمتر دیده شده توسط خودت را کشف کنی و آنها را بیشتر و بهتر بشناسی . تمام متن های تکه تکه شده ی کتاب تو را دعوت به سکوت میکند :سکوتی عمیق و دلنشین وفکورانه در برابر تجارب عاطفی گذشته و اکنون. وقتی با سطرسطرنوشته های کتاب همراه می شوی خودت را مشاهده گری می بینی که تنها مشغول مشاهده است نه قضاوت و تحلیل. تو با رعایت سکوت شاهد هیاهوی دنیای درون خودت می شوی . این کتاب تورا دعوت به نشان دادن وقار در روابط ات با آدمها میکند و درنهایت تو درمی یابی که تنها با حفظ وقار است که میتوانی در رابطه ها آرامش را تجربه کنی .

پیتمن مک گیهی در کتاب معمای عشق می نویسد : ” سالها تلاش کردم تا بتوانم مفهوم وقار را درک کنم …وقار و آراستگی درونی “. تمام متن های کتاب برای من مثل نوشیدن چایی گرم در هوایی سرد دلچسب و مطبوع بود. کتاب نثری ساده و روان دارد و خبری از اصطلاحات خاص و بعضا پیچیده ی روانکاوی در آن نیست و تقریبا برای هر مخاطبی که جویای خودیابی و کشف و شهود در خودش و روابط اش است مناسب است.کتابی نیست که با یک بار خواندن تمام شود. از آن جنس کتاب هایی ست که هر بار و با هر اتفاق و هر کشف جدید در روابط باز هم تو را به سوی خودش دعوت میکند تا راهنمایت باشد.

تکه ای از این کتاب:

تمرین کنیم فروتن باشیم

ما به دنیا می آییم تا “فروتنی” را بیاموزیم. چون “فروتنی” تنها راهی است که مجبور می شویم “سکوت ” را تمرین کنیم . اگر می خواهید به درون تان بییشتر نزدیک شوید،”سکوت”کنید. حتی اگر می خواهید به درون دیگران نزدیک تر شوید و آنها را درک کنید،گاهی”سکوت” کنید. سکوت که میکنیم ،فروتنی شروع می شود . فروتن در مقابل تمام اتفاق ها و هرج و مرج های اطرافمان و فروتن در مقابل تمام تلاطم های جهان درونی مان. این فروتنی ما را به درون می برد،به جهانی بی انتها. به جهانی که قانون های خودش را دارد و وقتی یکبار واردش می شوید دیگر نمی توانید از احساسی که در شما به وجود می آید دل بکنید و دوباره سعی می کنید که بازگردید. “سکوت” کمک می کند نسبت به نقطه ضعف های خودمان صبورتر باشیم و نتیجه ی این صبر،پذیرش و درک بیشتر تعارض ها در آدم های اطرافمان است. سکوت ما را آماده میکند تا بیشتر”حس” کنیم. درد و رنج را در خودمان و دیگران حس کنیم. حس کنیم که چقدر از درون شبیه به هم هستیم و شبیه به هم رنج می کشیم ،فقط راه های فرار از درد و رنج مان متفاوت است .”درد”بخش مشترک زندگی برای همه ی آدم ها است . در زندگی دردهایی وجود دارد که اگر در مقابلش مقاومت کنیم،تبدیل به رنج هایی سنگین و چندساله می شوند. تنها راهی که می تواند از تبدیل شدن دردها به سنگ های سنگین و آسیب زننده جلوگیری کند،پذیرش آنها است . اینکه اجازه دهیم آنها عبور کنند و گیر نکند به جهان درونی مان . برای این کار ما احتیاج به “سکوت” داریم سکوتی طولانی همراه با آگاهی .

2 دیدگاه برای “تکه هایی از یک کل منسجم

 1. سلام ساجده جان امیدوارم خوب باشی.
  اتفاقا من از کامنتی که توی متمم گذاشته بودی با پونه مقیمی آشنا شدم و برخی از مطالبش رو خوندم و از درون نگری ژرفش لذت بردم اشاره هایی که کمتر جایی دیده بودم توصیفات زیبایی از دنیا داشت. شاید همان عالم فرزانگی.
  کتابش رو نتونستم پیدا کنم. ولی با خودم فکر کردم احتمالا این کتاب از اون کتابهاست که دائما باید لب طاقچه دل باشه و مدام بهش مراجعه کنیم برای خود من هم که در مرحله ای از زندگی ام به سر می برم که خودیابی و خودشناسی برام اهمیت داره همزمانی خوبی بود.
  خواستم به خاطر این مساله ازت تشکر کنم.

  1. سلام معصومه ی عزیزم
   خواهش میکنم . خیلی خوشحالم از اینکه تو هم با این نویسنده ی خوب آشنا شدی . اتفاقا منم فکر میکنم چقدر همه ی ما نیاز داریم تا بینش خردمندانه تری نسبت به عشق و روابط عاطفی و حتی خودمون داشته باشیم و این کتاب میتونه به این نیاز ما تا حد زیادی پاسخ بده . انتشارات بینش نو کتاب رو منتشر کرده اگه امسال نمایشگاه کتاب رفتی به غرفه شون یه سر بزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *