مراقب خودت باش

بعضی افراد کلام شان را درست مثل چاقو فقط برای انتقاد کردن و کنایه زدن تیز می کنند . چنین کاری از نظر خودشان علاوه بر اینکه لذت بخش است،به آنها احساس قدرت هم می دهد:قدرت نفوذ و تسلط روی دیگران. به نظر می رسد چنین کسانی در وضعیت والد سرزنشگر تثبیت شده اند و تنها نگاه کردن به دیگران از موضع قدرت به آنها احساس ثبات و امنیت می دهد. در هر بحث و گفتگویی عادت دارند با چاقوی کلام شان خراشی روی صورت دیگران بیاندازند و به این کار افتخار کنند.

گاهی اصلا تشخیص نمی دهند چقدر ناموزون و گوش خراش و بدترکیب می شوند. در واقع با این نوع رفتار نشان می دهند که راه درست تری برای حفظ حرمت و اعتبارخودشان بلد نیستند و پرواضح است که حرمت تو را هم نمی توانند نگه دارند. پس در برخورد با آنها تا می توانی خوددار،صبور و محتاط باش.

بهتر است عرصه را برای هنرنمایی این افراد مهیا نکنی اما اگر هم در موقعیت ناخواسته ای قرار گرفتی و ناچار شدی حرفهایشان را بشنوی جای نگرانی نیست کافی ست لبخند بزنی و بگویی:” ممنونم از اینکه نظر خودتون رو گفتید .حتما بهش فکر می کنم“.

آنها نمی دانند به کدام بخش از حرفهایشان فکر می کنی، در واقع بین پیامی که می خواهند شنونده دریافت کند و تاثیر احساسی که آن پیام بر جا می گذارد،تمایزی قائل نمی شوند.

یادت باشد وسوسه نشوی تا وارد بحث با آنها شوی یا درصدد اثبات واقعیت و روشن کردن آن باشی چرا که این دسته از افراد معمولا در هر گفتگویی (خصوصا جایی که نیاز دارند علم و هنرشان را به رخ بکشند) استراتژی شکست را پیاده می کنند: شکست طرف مقابل

پس کسی که طالب شکست تو است برای نظر و احساس ات چه ارزشی می تواند قائل شود؟

مراقب باش در ارتباط با این عیب جویان ماهر خودت را نبازی .اگر نشان دهی که احساساتت جریحه دار شده است(عصبانیت،ترس و رنجش)پایان این گفتگو قطعا دل آزار و ناامید کننده خواهد بود.

بهترین کار این است که وقتی او مشغول حرف زدن است به این فکر کنی:” چقدر آدم قابل ترحمیه چون نمی دونه(شاید هم می دونه و براش مهم نیست) تا کجا داره خودش رو درنظر من بی اعتبار می کنه”. در چنین موقعیتی بهتر است بتوانی از احساس خودت مراقبت کنی .چنین کاری فقط با مشاهده کردن احساسات در لحظه (نه غرق شدن و هم سو شدن با آنها)امکان پذیر است .

ما گاهی فراموش می کنیم که به مراقبت کردن از احساس خودمان بیشتر نیاز داریم تا واکنش فوری نشان دادن به رفتار دیگران .اما تشخیص اینکه دقیقا چه زمانی بیشتر نیاز داریم به احساس درونی خودمان توجه کنیم و از واکنش نشان دادن صرفه نظر کنیم ،هم آسان نیست و نیازمند خودآگاهی ، بهوشیاری و تمرین مداوم برای مشاهده کردن هیجانات و احساسات است.

6 دیدگاه برای “مراقب خودت باش

 1. حس می کنم با سکوت کردن به موقع میشه چنین فردی رو ناامید کرد .چون معمولا این افراد هدفشون عصبانی کردن ،ناامید و ناراحت کردن مخاطبه و وقتی مخاطب این احساسات (هرچند درگیرش شده باشه) رو کنترل کنه قطعا راه رو برای پیروزی اون فرد بسته

  1. راضیه
   سکوت به موقع همین اثری که تو میگی رو داره به شرط اینکه وقتی در حال سکوت هستی از درون خودخوری نکنی و احساس نکنی داری قربانی میشی
   هیچ احساسی به اندازه ی احساس قربانی شدن یا قربانی بودن نمی تونه ما رو مستعد افسردگی و شرارت کنه

 2. من هم همین مشکل رو در محل کارم دارم. متاسفانه چند همکار بی ادب که در طی روز جز با الفاظ و شوخی های نامناسب روزشون روز نمیشه و بنده هم در اغلب موارد مجبورم سکوت کنم. ولی اینا دیگه شورشو درآوردند. چندین مرتبه شده که با خودم تصمیم گرفته بودم که بالاخره باید با یه کتک کاری حسابی از خجالتشون دربیام. ولی هی موکولش می کردم به یه فرصت مناسب.البته که می دونم این راه جواب نمیده.
  تا اینکه چند روزه که با وب سایت شما آشنا شدم و مطلب ” مراقب خودت باش” رو خوندم. انگار که آبی بود روی آتیش. هر روز که میرم سرکار مطالب شما رو با خودم مرور می کنم و به خودم آرامش میدم.
  ولی سوالم اینکه سرکله زدن با اینجور همکارا دیگه انرژی برام نمی ذاره. اینو چیکارش کنم.

  1. سلام
   خوشحالم که براتون مفید بوده

   این یه واقعیته که اکثر ما انسان ها موجودات حساس و تاثیرپذیری هستیم و گاهی برامون آسون نیست خودمونو قانع کنیم تا تاثیری از رفتارهای دیگران نگیریم .من دوتا راه به نظرم می رسه که به شما پیشنهاد میدم:
   اول
   ذهنیت سالم خودتونو تقویت کنید به این شکل که وقتی در معرض این برخوردهای آزاردهنده قرار می گیرید به خودتون بگید
   ” اوه دوباره شروع شد. الان در اثر همین رفتاراشون کلی فکرای ناراحت کننده سراغم میاد تا حالمو بدتر کنه .دقیقا از کجا به بعد ممکنه حالم اونقدر بد بشه که وادار بشم محیط رو ترک کنم یا یه جواب دندون شکن بهشون بدم ؟ ممکنه اونقدر عصبانی بشم که نتونم روی رفتارم مسلط باشم؟”
   در واقع با کمک این ذهنیت احساسات درونی خودتونو رصد می کنید و میزان هیجاناتی که تجربه می کنید رو می سنجید . این کار کمک می کنه تا موثر ترین رفتار رو نشون بدید.

   دوم
   از همون اول با خودتون قرار بذارید با بی تفاوتی محض و با خونسردی کامل باهاشون برخورد کنید .شاید هم بتونید در درون خودتون به این کار احمقانه شون بخندید .وقتی می بینند رفتاراشون ظاهرا کوچکترین تاثیری روی شما نداره احتمالا دیگه ادامه نمیدن

 3. باسلام خدمت شما
  مطلب خیلی خوبی بود..
  متاسفانه در جامعه یه فرهنگ بسیار بد به اسم “من رکم” و …باب شده که طرف بدون فکر به احساسات و شخصیت طرف مقابل ،با الفاظ خیلی ناشایست افکار درهم وبرهمشونو ابراز میکنند…
  از قدیم گفتن:جواب ابلهان خاموشیست..
  البته اگه چاشنی سکوت درحدیک جمله ی کوتاه که شما گفتید،باشه که عالی میشه….

  1. سلام
   ممنونم از شما

   دقیقا بیشتر مواقع پشت “ببخشید من حرفمو رک می زنم” یه خشم بی طاقت وجود داره که اجازه ی بروز و ظهور میخاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *