کتابی درباره ی احساس رضایت

اگر به دنبال کتابی اثر گذار در زمینه ی خودیابی و خودشناسی از نوع عمیق تر از کتابهای انگیزشی هستید ، احساس رضایت نوشته ی جری رول – روان شناس و نویسنده ی آمریکایی انتخاب درستی برای شما خواهد بود کتابی که با استناد به آموزه های رابرت جانسون – روانکاو برجسته ی پیرو مکتب یونگ نوشته شده است .

کتابی ساده، دلنشین و خردمندانه که خواندن اتفاقی بعضی از صفحات آن احتمالا کمک کننده نخواهد بود و لازم است که از ابتدا و با تمرکز و حوصله چندین بار خوانده شود چرا که نکات این کتاب متاثر از یک بینش عمیق روان شناختی و معنوی ست و با وجود حجم کم هم (۱۳۵ صفحه)خواننده ی جویا را اقناع می کند.

این کتاب را بنیاد فرهنگ زندگی با ترجمه ی خوب و روان فریبا مقدم منتشر کرده است . در این کتاب رابرت جانسون با تحلیل ساده و بدون تکلف داستان شاه لیر شکسپیر به بررسی مفهوم احساس رضایت می پردازد . او شخصیت های این داستان را به عنوان نماد هر یک از نیروهای درونی متضاد ما در نظر می گیرد و نشان می دهد که چگونه با شناخت و مهار این نیروها می توانیم به احساس رضایت دست پیدا کنیم .

جملاتی تامل برانگیز از کتاب

رضایت از شوق به تسلیم شدن و پذیرش واقعیت همان گونه که هست ناشی می شود. احترام گذاشتن به “آنچه هست” بر خلاف زندگی کردن با ذهنیت “به محض اینکه” می باشد.

روان انسان نمی تواند از خود بیرون آید تا دیدگاهی کاملا متفاوت را مشاهده کند. اینجا همان جایی است که ممکن است قدرت افسانه و داستان موثر واقع شود. ما از افسانه و داستان استفاده می کنیم تا تجربه ی انسان را روشن سازیم. هنگامی که افسانه ای فراتر از داستان گویی می رود و به راستی برایمان زنده می شود ،درکی عمیق را تجربه می کنیم.

اگر بخواهیم میزان عشق کسی را بدانیم،احساسات اصیل و واقعی پس می روند و در همان لحظه پنهان می شوند. عشق را باید آزادانه بخشید.

نخستین درس در احساس رضایت ،این است که نیاز داریم میان دوقلمرو درون و بیرون تمایز قائل شویم و به این منظور لازم است درس فرافکنی را بیاموزیم.

رضایت را فقط در میانه راه یعنی جایی که نه دچار خودبزرگ بینی و نه دچار خودکم بینی شده باشیم می توانیم بیابیم .

یونگ نوشته است اگر کسی به غرور شدید مبتلا شود ،به سرگیجه و یا تمایل به از پله افتادن،پیچ خوردن مچ پا ،از پله یا صندلی افتادن دچار می شود . این ،کار دلقک درون است .

هنگامی که نیمه بیدار زندگی می کنیم ناخواسته به خود و دیگران آسیب می رسانیم. چنین به نظر می رسد که بسیاری از ما به یک ضربه ی شدید یا یک از دست دادن عمیق نیاز داریم تا بتوانیم بیدار شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *