آگاهانه دوست داشتن

کم نیستند افرادی که رابطه ی عاطفی برای آنها به یک چالش جدی تبدیل شده است: شریک زندگی شان را دوست دارند اما نمی دانند رابطه شان با او به کدام سمت و سو می رود ؟گاهی نمی دانند کجا باید به دنبال مشکل بگردند : در خودشان یا در کسی که او را دوست دارند؟ گاهی همزمان با چند مسئله درگیر هستند که معمولا فقط یکی از آنها مسئله ی اصلی است و بقیه ی مسائل پیامد همان یک مسئله ی حل نشده هستند.

به نظر می رسد این روزها نیازمند یادگیری های جدیدتر در زمینه ی حفظ و مراقبت از رابطه ی عاطفی مان هستیم. نیازمند یادگیری قواعدی هستیم که با کمک آنها بتوانیم روابط عاطفی مان را بهتر مدیریت کنیم و در نهایت طعم رضایت و آرامش را بیشتر از قبل بچشیم.

آگاهانه دوست داشتن توسط موسسه ی مدرسه ی زندگی آلن دوباتن منتشر شده و نشر هنوز هم با ترجمه صنوبر رضا خانی آن را به فارسی منتشر و عرضه کرده است .

این کتاب مدل جدیدی ( با الهام از رویکرد کلاسیک نسبت به عشق و دوست داشتن )از رابطه ی عاطفی برای ما ترسیم می کند. مدلی که تلاش می کند متناسب با اقتضائات دوره ی تاریخی باشد که در حال حاضر درآن به سر می بریم . کتاب اول از همه رمانتیسم را زیر سوال می برد و برای ما شرح می دهد که تفکرات و باروهای رمانتیک نه تنها تا حد زیادی معقول و منطقی نیستند بلکه حتی پاسخگوی نیازها و انتظارات انسان عصر حاضر هم نیست و اینکه در واقع از نقطه نظر تاریخی ،رمانتیسم واکنشی بود دربرابر مصلحت اندیشی صرف در ازدواج

برخلاف مدل رمانتیک در روابط عاطفی ،که داشتن انتظارات زیاد از شریک عاطفی را مجاز می دانست تا حدی که لازم بود طرفین بار خوشبخت شدن همدیگر را به دوش بگیرند، در مدلی که این کتاب برای ما ترسیم میکند تعدیل انتظارات با توجه به محدودیت هایی که انسان ها دارند مورد توجه و تاکید است.

کتاب به ما یادآوری می کند به جای اینکه ترس از صمیمیت و بروز آسیب پذیری را ضعف و عیب بدانیم ،آنها را واقعیت های معقولی که نیاز به ابراز و پذیرش دارند، در نظر بگیریم و آماده باشیم تا رابطه ی عاطفی مان را بستری برای یاد گرفتن و یاد دادن عشق بدانیم .

چند جمله ی کوتاه از کتاب

 • امروز دیگر می شود با اطمینان گفت که تفکر رمانتیک برای عشق فاجعه بار بوده است.رمانتیسم جنبشی فکری و معنوی است که توان انسان های معمولی را برای تجربه ی روابط عاطفی موفقیت آمیز تخریب کرده است . نجات عشق در رها کردن تفکرات غلط رمانتیک است.
 • بلوغ این است که اول فروتنانه درک کنیم که ما سازوکاری اغراق شده برای موقعیت ها در نظر میگیریم ،سپس رفتارمان را با دقت و منتقدانه مشاهده کنیم تا ظرفیت خود را برای نشان دادن عکس العمل های منصفانه تر و بی طرفانه تر بالا ببریم.
 • ترس ما از صمیمیت ناشی از حماقت ما نیست،بلکه به این دلیل است که صمیمیت مخاطراتی واقعا جدی به همراه دارد.
 • ما باید سیاستمدارانه رفتار کنیم و برای رسیدن به اهداف بالاتر هر چه دل مان خواست نگوییم و نپنداریم و انجام ندهیم .باید حواس مان به نیروهای احساسی و هورمونی و متناقضی باشد که به هزار و یک شکل ما را به بیراهه های جنون آمیز می کشاند.

8 دیدگاه برای “آگاهانه دوست داشتن

 1. “باید حواس مان به نیروهای احساسی و هورمونی و متناقضی باشد که به هزار و یک شکل ما را به بیراهه های جنون آمیز می کشاند.”
  دقیقا این خیلی خطرناکه.
  متاسفانه در یکی از روابطم طرف مقابل با همین نیروهای احساسی و هورمونی و متناقض کاری کرد که رسما نابود شدم…
  و هنوز هم دارم تاوان اون رو میدم.
  باید در روابط خیلی حواسمان به این مورد باشد…

  1. سلام علی گرامی
   طبیعتا این اتفاق خیلی دردناکه
   به نظر میاد وقتی پای روابط عاطفی درمیون هست هرچقدر هم که سعی کنیم خودآگاه باشیم بازم یه جاهایی به خاطر وجود همین نیروهای احساسی و هورمونی متناقض خطا میکنیم
   هرچند کسی که خوداگاهی بیشتری داره منطقا خطاهای کمتری داره و ظاهرا باید هدف مون این باشه که درصد خطا رو کم کنیم .چون خطا رو نمیشه کامل از بین برد.

 2. با خواندن این مقاله به یاد مثلث اشترنبرگ افتادم.
  به نوعی این کتاب همان سه گانه این مثلث را یادآوری میکند.
  صمیمیت، شور و شوق، تصمیم و تعهد
  تا جایی که من دیدم و خواندم فلسفه مثلث اشترنبرگ ثابت بوده و دیگران به تفسیر و تعابیر مختلفی از آن پرداخته اند.
  به نظر من این کار بسیار در خور توجه است. زیرا با ذهنیات و توضیحات بیشتری مواجه میشویم که ما را وادار به تفکر و تعمق بیشتر میکند.
  پایدار باشید

  1. سلام و سپاس آقای معاشرتی

   تا حدی شاید و به علاوه این که کتاب دیدگاه نقادانه ای نسبت به عشق به شیوه ی مرسوم و مورد انتظار ما داره

 3. پاراگراف آخر (که متنی از کتابه ) چقدر عالی بود . چندبار خوندمش
  یه توصیه کاربردی همراه با دلیل منطقی ش
  و این قسمت که ” هر چه دل مان خواست نگوییم و نپنداریم و انجام ندهیم” چه تطبیقی داشت با ” گفتار نیک ، پندار نیک ، کردار نیک”
  ممنون از معرفی کتاب

 4. خانم ممتازیان نازنین بسیار از مطالعۀ این مطلب لذت بردم. و جملاتی که از کتاب آورده بودید من رو ترغیب به تهیۀ این کتاب کرد.
  در متمم کامنت‌های شما رو همیشه می‌خونم و برام خیلی ارزشمندن.
  سال ۹۹ رو بهتون تبریک می‌گم امیدوارم براتون سال تحول و حال بهتر باشه.
  با احترام

  1. ممنونم آیدا خانوم گل
   خوشحالم که کتاب رو دوست داشتید.

   منم به لطف وجود متمم از شما بسیار می آموزم.

   سال نو شما هم مبارک
   امیدوارم سالی پر از سلامتی و رشد و نشاط داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *