یک معرفی مختصر

پیش نوشت اول : روزهای قرنطینه برای من پر از خستگی و استرس بود والبته با این همه میدانم که تمرکز نداشتن برای نوشتن هم، نوعی بهانه تراشی ست .
بالاخره این روزها به قول شاهین کلانتری از ننوشتن خسته شدم.

پیش نوشت دوم: “دوستی” عنوان مقاله ای ست که به تازگی خواندم. چند کتاب دیگر هم در این فاصله خواندم که به مرور اینجا معرفی میکنم.

چکیده به معنای واقعی

“دوستی” عنوان مقاله ای ست که در قالب کتابچه ای ۷۰ صفحه ای توسط انتشارات ققنوس منتشر شده است. اگر نگاهی به کتابنامه بیندازیم با فهرستی از مقالاتی رو به رو میشویم که از طرف دانشگاه های استنفورد،هاروارد،آکسفورد و کمبریج منتشر شده است و در واقع یک چکیده به معنای واقعی ست.

خواندن این مقاله برای چه کسانی مناسب است؟

اگر کسی می خواهد با روایتی متفکرانه و فیلسوفانه از مفهوم دوستی آشنا شود خواندن این مقاله چنین فرصتی را برای او فراهم میکند. همچنین برای افرادی که به تقویت کردن مهارت تفکر نقاد فکر میکند یا به این موضوع علاقه مند هستند هم جالب و موثر خواهد بود. نویسنده هر دیدگاهی را که مطرح میکند بلافاصله به دیدگاهی نقض کننده هم اشاره میکند تا دیدگاه اول به چالش کشیده شود. احتمالا خواندن این مقاله برای افرادی که مطالعه ای در زمینه ی مباحث فلسفی ندارند کمی نامانوس یا خسته کننده است.

درباره ی ترجمه

وقتی برای بار اول مقاله را خواندم با متن ارتباط برقرار نکردم و بعضی واژها و اصطلاحات برای من که مخاطب عام مباحث فلسفی هستم کمی نامانوس بود در هر حال متن تخصصی و فلسفی ست اما به نظرم رسید که ترجمه هم چندان روان نیست و بعضی اصطلاحات نیاز به توضیح مترجم دارند از جمله اصطلاح”خودآیینی”.با این حال با دوبار خواندن و بعد سه بار خواندن متن برایم آشناتر و دلنشین تر شد.

سه بخش مجزا

بخش اول مقاله درباره ی ماهیت دوستی و توضیح سه درونمایه ی این کلمه است و بحث ها و مناقشه ها راجع به مفهوم صمیمیت بیش از همه است و هدف نویسنده این است که تضاد آرا در این زمینه را نشان دهد نه شرح و بسط هر دیدگاه را.

بخش دوم درباره ی ارزش و توجیه دوستی ست که به اندازه ی بخش اول عمیق و تحلیلی نیست و نویسنده درواقع نگاهی گذرا به بحث ارزش دوستی دارد.

بخش سوم با عنوان دوستی و نظریه ی اخلاقی را فقط یکبار خواندم و ظاهرا از دوبخش قبلی تخصصی تر و فلسفی تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *