درباره ی آلن دوباتن

آلن دوباتن نویسنده ی محبوب من است . نمی دانم چند سال دیگر هم ،همچنان مثل امروز مشتاق خواندن آثارش هستم یا نه،به هر حال به چند دلیل در حال حاضر نویسنده ای ست که بی تفاوت از کنارش عبور نمی کنم :

اول – سوالات زیادی داشتم(عمدتا در حوزه ی روابط عاطفی) و دوباتن پاسخ های قانع کننده ای به من داد و حالا کمتر احساس سردرگمی و گیجی دارم هرچند هنوز آنچه او می گوید را تماما زندگی نکردم.

دوم- خواندن آثار دوباتن (خصوصا درباره ی روابط عاطفی)کمک کرد تا جنس سوالاتم متفاوت از گذشته شود. به طور مثال سوالی که قبلا داشتم این بود:

چرا روابط عاطفی شکست می خورد؟

اما سوالی که حالا دارم این است:

چه مانع یا موانعی اجازه نمی دهد تا انتظارات واقع بینانه ای از روابط عاطفی داشته باشیم؟

سوم- دوباتن آنقدر با احترام از هنر و فلسفه و ادبیات می گوید،که احساس می کنی اگر آنها را نادیده بگیری گناهکار هستی و من فکر می کنم این یعنی برای تفکرو زیبایی باید بیش از پیش ارزش قائل شویم.

چهارم-باز هم بیش از پیش به یاد ما می آورد که دانش مثل یک شیء لوکس بی مصرف نیست که صرفا ابزاری برای تفاخر و فضل فروشی باشد بلکه دانش را باید به زندگی روزمره گره زد. دانش را باید خوب دید،شنید،بویید،چشید و لمس کرد. در غیر این صورت ارزش چندانی ندارد.

پنجم- مسائلی که رسانه ها آنها را بدیهی و بی چون و چرا نشان می دهند به چالش می کشد واز زاویه متفاوت به آنها نگاه می کند، به طور مثال اغلب کتاب های خودیاری که عمدتا نویسنده های آمریکایی نوشتند می گویند:

“شاد و امیدوار باش و باور داشته باش که موفق خواهی شد”.

در مقابل دوباتن به ما می گوید:

وقتی غمگین و ناامید هستی باور داشته باش که اوضاع از این بهتر نخواهد شد در این صورت اول از دست انتظارات خودت نجات پیدا می کنی و بعد می توانی با اتکا به واقع بینی یک قدم به طرف جلو برداری .

6 دیدگاه برای “درباره ی آلن دوباتن

 1. چون علاقه زیادی به آلن دوباتن دارید توصیه میکنم عضو کانال تلگرام «مدرسه زندگی فارسی» دکتر ایمان فانی شوید. (البته اکر نیستید) ایشان علاوه بر ترجمه و صداگذاری مقالات و کلیپ های مدرسه زندگی آلن دوباتن اخیرا مجموعه ای از نوشته ها و وبلاگ های آلن دوباتن و همکارانش را در کتابی با عنوان «بهترین درسهای مدرسه زندگی» گردآوری و ظرف سه سال ترجمه کرده اند. به نظر من این کتاب پاسخ خیلی از سوالات بی پاسخ ذهن مارو به بهترین روش ممکن داده و ترجمه خوب ایمان فانی هم قابل تحسین است. من خواندن این کتاب را به همه پیشنهاد میکنم. کتاب را فقط از طریق کانال دکتر فانی میتوانید تهیه کنید. t.me/buy_the_book

  1. عضو کانال تلگرام شون هستم و کم و بیش (نه منظم)سر میزنم .
   یادآوری تون کمک کننده بود و ممنون بابت پیشنهاد خوب تون

  1. سلام مریم خانوم

   من روان درمانی انجام نمیدم .
   کاری که در حال حاضر مشغول انجامش هستم مشاوره است در حد ارزیابی و آموزش مهارت های روان شناختی طی جلسات مشاوره

 2. سلام؛
  من هم آلن دوباتن رو خیلی دوست دارم اما نمی دونم کی وقت بشه کتابی ازش بخونم، البته این روزها پادکست هایی از ایمان فانی گوش می دهم. خوبی پادکست ها این هست که وقت رانندگی و وقت پیاده روی و خیلی اوقات خالی می توان گوش داد اما متاسفانه کتاب چاپی که اصلاً فرصت نمیشه مگر اینکه به اپلیکیشن “طاقچه” یا “فیدیبو” پناه ببریم.

  پادکست ایمان فانی در مورد آلن دوباتن گوش دادم ، خیلی عالی بود. بعدش گوگل کردم ، رسیدم به این پیج، این خط خیلی خوب بود ، می خواهم بروم در مورد این دو سه خط بیشتر مطلب پیدا کنم به نظرتان چه کتابی یا منبعی خوب می تونه در مورد این چند جمله بیشتر توضیه بده
  منظورم جملۀ پایینه:
  وقتی غمگین و ناامید هستی باور داشته باش که اوضاع از این بهتر نخواهد شد در این صورت اول از دست انتظارات خودت نجات پیدا می کنی و بعد می توانی با اتکا به واقع بینی یک قدم به طرف جلو برداری .

  1. سلام
   خیلی خوبه که به خوندن آثار دوباتن علاقه مند هستید. منم با اینکه به پادکست گوش میدم اما فکر نمی کنم هیچ چیزی بتونه جایگزین کتاب چاپی بشه .
   بهترین منبع درباره ی این جمله مورد نظر شما کتابهای خود آلن دوباتن هستند بخصوص کتاب تسلی بخشی های فلسفه و بخصوص فصل مواجهه با ناکامی و فصل تسلی بخشی قلب شکسته
   شوپنهاور -فیلسوف آلمانی برای آلن دوباتن الهام بخش بوده و شاید در این مورد مطالعه ی کتاب در باب حکمت زندگی اثر شوپنهاور هم تا حدی بتونه به درک عمیق تر این جمله کمک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *